Ogrzewanie gazowe, miejskie i elektryczne - sprawdź, czym się dokładnie różnią!

Dowiedz się, jakie są różnice w użytkowaniu mieszkania z ogrzewaniem gazowym i miejskim!

Ogrzewanie gazowe, miejskie i elektryczne – sprawdź, czym się dokładnie różnią.

No Tags | Bez kategorii

Na rynku wynajmu można spotkać praktycznie trzy rodzaje ogrzewania mieszkania.

Ogrzewanie gazowe.
Do ogrzewania mieszkania używany jest gaz ziemny, dokładnie ten sam, który używany jest w piecykach gazowych w kuchni. Gaz jest spalany w specjalnym urządzeniu zwanym kotłem gazowym. Często kocioł ten ogrzewa również wodę płynącą z kranu. Zasada działania takiego ogrzewania jest prosta, mianowicie kocioł spala gaz ogrzewając wodę płynącą w instalacji centralnego ogrzewania. Nowoczesne piece potrafią kontrolować ciepłotę wody w układzie grzewczym poprzez specjalne czujniki. Dzięki temu temperatura wewnątrz mieszkania jest automatycznie i optymalnie ustawiana w zależności od panujących zewnętrznych warunków atmosferycznych. Wydajność takiego ogrzewania niczym nie ustępuje ogrzewaniu miejskiemu. Ogrzewanie gazowe występuje w większości łódzkich kamienic w centrum miasta.

Ogrzewanie miejskie.
Ogrzewanie to jest całkowicie niezależne od mieszkania i jednocześnie jego właściciela. Temperatura wody w instalacji ogrzewania w mieszkaniu jest zwykle regulowana na podstawie odczytów centralnej jednostki w całym budynku. Do ogrzewania miejskiego podłączone są w większości wieżowce oraz bloki, zarówno te stare z lat 50 jak i nowo budowane. Zdarza się również, że ogrzewanie to występuje w niektórych kamienicach. Jest to dość wygodna forma ogrzewana budynku, ponieważ ciepło dostarczane jest za pomocą specjalnie do tego celu przystosowanej infrastruktury całkowicie niezależnej, utrzymywanej przez specjalistyczne firmy zewnętrzne. Dla osoby najmującej pokój w mieszkaniu nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ to i tak do obowiązków właściciela należy zapewnienie ciepła w mieszkaniu. Pewnym utrudnieniem w korzystaniu z miejskiego ogrzewania mogą być liczniki ciepła zamontowane na kaloryferach w mieszkaniu, tzw podzielniki. Wg nich wspólnota mieszkaniowa ustala wysokość opłat za ogrzewanie dla danego mieszkania – określa nadpłatę lub niedopłatę za ogrzewanie. Rozliczenie podzielników następuje najczęściej raz w roku – po sezonie grzewczym. W przypadku niewłaściwego korzystania z ciepła, wysokość dopłaty za ogrzewanie może sięgać nawet kilku tysięcy złotych! O czym więc warto pamiętać? Przede wszystkim zakręcać kaloryfery, gdy chcemy przewietrzyć mieszkanie albo gdy gdzieś wyjeżdżamy.  Warto sprawdzić też szczelność okien.

Ogrzewanie elektryczne.
Ogrzewanie elektryczne tradycyjnymi grzejnikami panelowymi, konwektorowymi czy olejowymi jest najbardziej prądo-żerną formą ogrzewania. Wydajność ogrzewania do jego ceny jest tutaj niewspółmierna, a koszty potrafią być całkowicie nieprzewidywalne. Przy wyborze przez najemcę mieszkania z taka formą ogrzewania warto, aby zadbał on o to, aby czynsz najmu, który płaci właścicielowi zawierał już zryczałtowaną opłatę za prąd. No cóż, ryzyko nadmiernego zużycia prądu z powodu ostrej zimy spoczywa wtedy na właścicielu mieszkania. Ostatnio na rynku pojawiają się lepsze formy ogrzewania elektrycznego, takie jak nowoczesne grzejniki z niskim poborem energii lub chociażby promienniki podczerwieni. Są to jednak na tyle nowe rozwiązania, że trudno porównywać tutaj ich skuteczność.


No Comments

Comments are closed.