Nie wiesz w jakiej części miasta szukać mieszkania? Mamy na to metodę.

Przyjechałeś do nowego miasta i czujesz się zagubiony? Zobacz jak się odnaleźć!

Nie wiesz w jakiej części miasta szukać mieszkania? Mamy na to metodę.

No Tags | Bez kategorii

Z pewnością jednym z kluczowych czynników decydujących o wynajmie pokoju może być położenie danego mieszkania. Najlepiej, aby mieszkanie było usytuowane możliwie blisko miejsc uczęszczanych przez najemcę lub z dobrym dojazdem komunikacją miejską.

Jeśli nie wiadomo od czego zacząć to należy usiąść z mapą danego miasta i określić obszary zainteresowań, czyli dokładne lokalizacje np. wydziałów na uczelni, miejsc pracy, bibliotek oraz innych, do których potencjalnie będzie trzeba uczęszczać niemal każdego dnia. Po wyznaczeniu na mapie okręgu, w którym najczęściej człowiek będzie się poruszać można przystąpić do poszukiwania w nim mieszkania. Należy pamiętać jednak, że czynsze najmu w mieszkaniach zlokalizowanych bezpośrednio przy uczelniach lub w ścisłym centrum miasta potrafią być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż ceny w mieszkaniach o podobnym lub nawet lepszym standardzie, jednak oddalone od miejsc zainteresowań innych najemców. I tak na przykład w Łodzi czynsz najmu pokoju jednoosobowego w mieszkaniach w centrum miasta i śródmieściu będzie wyższy o 100-200 zł /mc niż na sąsiadujących Bałutach, Polesiu czy Widzewie.

Może się okazać, że poświęcenie kilku minut dziennie, aby dojechać komunikacją miejską, pozwoli uzyskać nie tylko oszczędność miesięcznego czynszu najmu (nawet do 100 zł /mc), ale i większe mieszkanie, większe pokoje oraz sympatyczniejszą, np. z większą ilością zieleni niż śródmieście okolicę. Najlepiej sprawdzić warunki najmu na obrzeżach okręgu zainteresowań, o których pisaliśmy powyżej i porównać je z samym jego centrum. 

Warto też skorzystać z aplikacji, które pokazują odległość między wybranymi punktami, czas dojścia lub dojazdu różnymi środkami lokomocji, a nawet rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Aplikacje pokazują całkowity czas dotarcia do miejsca docelowego, łącznie z czasem dojścia na przystanek komunikacji miejskiej. Do najpopularniejszych tego typu aplikacji należą  „Jak dojadę” i „Google Maps”.  
Warto sprawdzić odległość do uczelni czy pracy oraz czas dojazdu przed wynajęciem mieszkania. Może się okazać, że dojazd z bardziej oddalonych lokalizacji będzie szybszy, niż z bliższych ze względu na lepsze połączenie komunikacji miejskiej. Google Maps posiada dodatkowo możliwość sprawdzenia lokalizacji innych ważnych dla najemcy miejsc, jak sklepy spożywcze, hipermarkety, siłownie, biblioteki itp. To również warto sprawdzić, szukając dla siebie najlepszej lokalizacji.

Dojazd komunikacją miejską wiąże się z dodatkowym kosztem w postaci wykupienia biletu okresowego, nazywanego przez Łodzian migawką.  Migawkę można zamówić przez Internet i odebrać w jednym z wybranych punktów obsługi klienta lub Aktualne ceny migawek mozna sprawdzić na dedykowanej stronie łódzkiego MPK   Można tam też zamówić migawkę online z odbiorem we wskazanym punkcie obsługi klienta.

Tanią, zdrową i ekologiczną alternatywą jest rower. W naszym mieście funkcjonuje system Łódzkiego Roweru Publicznego, obsługiwany przez firmę Nextbike. Wypożyczenie roweru miejskiego jest banalnie proste – wystarczy zainstalować aplikację mobilną w telefonie, zasilić konto prepaid kwotą 20 zł i już można korzystać z roweru. Warto pamiętać, że pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Koszt wypożyczenia roweru powyżęj 20 minut też nie jest wysoki.  Stacji jest bardzo dużo i raczej nie ma problemów ze znalezieniem wolnego roweru. Jest to jednak rozwiązanie mocno uzależnione od aury (funkcjonuje w praktyce od marca-kwietnia  do października-listopada).

Ciekawym rozwiązaniem są też zdobywające coraz większą popularność elektryczne skutery miejskie wypożyczane na minuty. Sprawdzą się, jeśli nie jeździmy po mieście regularnie albo dużo przemieszczemy się po zakorkowanym centrum – skutery elektryczne mogą jeździć tam, gdzie obowiązuje zakaz ruchu dla większości pojazdów, np po Piotrkowskiej. W Łodzi obsługują je dwie firmy Blinkee City i Jeden Ślad.  Istnieją jednak pewne ograniczenia dla osób poniżej 23. roku życia – do jazdy na skuterach konieczne jest w takim przypadku posiadanie prawa jazdy dowolnej kategorii. Od 23 roku życia wystarczy dowód osobisty. Minusem jest to, że nie zawsze znajdziemy skuter do wypożyczenia w najbliższej okolicy.

Życzymy samych trafionych wyborów!

 


No Comments

Comments are closed.