Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu pokoju lub całego mieszkania ?

Związanie się umową z wynajmującym to zobowiązanie na jakiś czas. Zobacz, co jeszcze może być dla Ciebie ważne przy wyborze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu pokoju lub całego mieszkania ?

No Tags | Bez kategorii

Najemca decydując się na podpisanie umowy najmu pokoju zobowiązuje się do opłacania czynszu właścicielowi przez określony czas. Właściciel zobowiązuje się przez ten czas wynajmować mu mieszkanie. Jednocześnie mieszkanie, które wybiera najemca będzie jego schronieniem i domem przez czas obowiązywania ww. umowy. Dlatego decyzja ta powinna być przemyślana, aby nie było sytuacji konfliktowych związanych z próbą jej wcześniejszego rozwiązania.

Nie ma jednoznacznej, dobrej podpowiedzi na co powinno się zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie od właściciela, czego powinno się wystrzegać a co będzie dla najemców dobre. Zależy to od indywidualnych wymagań, jak również od samych okoliczności wynajmu oraz w pewnym stopniu również od samego wynajmującego. Nawet najlepsze mieszkanie może stać się koszmarem w przypadku trafienia na nieprzyjaznego właściciela i w drugą stronę, potencjalnie gorsze z wyglądu lokum może być wspaniałym miejscem do odpoczynku, pracy i nauki, a współpraca w jego właścicielem może być na bardzo wysokim poziomie. Wszystko zależy od ludzi. Pamiętajmy, że wypuszczone w świat dobro zawsze powraca 🙂 W myśl tej filozofii zarówno najemcy jak i właściciele powinni postarać się być zawsze miłymi, kulturalnymi, sympatycznymi i wyrozumiałymi osobami a jest duża szansa, że w takim przypadku otrzymają to samo od drugiej strony. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o relacje między najemcą i właścicielem, lecz o relacje również w życiu codziennym ze wszystkimi otaczającymi nas ludźmi.

Poniżej przedstawiamy kilka kolejnych elementów, na które warto zwrócić uwagę.

WYNAJMUJĄCY
Od początku dobry kontakt na linii wynajmujący – najemca jest bardzo wskazany. Warto, aby wynajmującym była sprawdzona i pewna osoba lub firma wyspecjalizowana w wynajmowaniu mieszkania. To w końcu z właścicielem lub jego reprezentantem najemcy będą rozwiązywać codzienne problemy związane z faktem wynajmowania mieszkania, począwszy od przejęcia mieszkania, poprzez ewentualne awarie sprzętów AGD a skończywszy na rozwiązaniu umowy i wyprowadzce.

WYGLĄD BUDYNKU I KLATKI SCHODOWEJ
Wydawałoby się, że wygląd kamienicy i klatki schodowej powinien mieć znaczenie przy wyborze przez najemcę mieszkania. Jednak to nie fakt odświeżenia elewacji budynku, czy pomalowania klatki schodowej się liczy lecz atmosfera w samym mieszkaniu i dobry kontakt z jego właścicielem. Odnowienie elewacji budynku jest bardzo kosztowną inwestycją wszystkich jego mieszkańców. Często zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa przez lata świadomie nie podejmuje decyzji o malowaniu elewacji z uwagi na konieczność innych, pilniejszych prac w budynku, takich jak naprawa lub wymiana dachu, czy instalacji wewnątrz budynkowych. To samo dotyczy odmalowania klatki schodowej. Często mieszkańcy całej kamienicy decydują w pierwszej kolejności o wymianie instalacji na klatce schodowej wraz np. z wymianą lamp oświetleniowych na energooszczędne lub typu LED, aby zaoszczędzić na wspólnych opłatach do elektrowni. Malowanie klatki schodowej powinno być ostatnim etapem odnawiania i restaurowania całej kamienicy.

WSPÓŁLOKATORZY
W przypadku wynajmu pokoju w mieszkaniu wielopokojowym najemcy mają praktycznie niewielki wpływ na wybór współlokatorów. W końcu to wynajmujący mieszkanie podpisuje umowy z lokatorami. Z pewnością wybierający pokój powinien zapytać właściciela kto jeszcze już mieszka lub będzie zajmował pozostałe pokoje. W przypadku studentów zawsze warto upewnić się u wynajmującego, że współlokatorami będą również młode osoby studiujące lub pracujące. Wtedy najemcy nie powinni obawiać się żadnych problemów. Z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że gorzej dogadują się osoby, których różnica wieku jest znaczna. Wynika to najczęściej z różnic w priorytetach i potrzebach, np osoby studiujące mają często zupełnie inny tryb dnia, niż osoby studiujące. Większa różnica wieku może powodować również wzajemny dyskomfort przy korzystaniu ze wspólnej przestrzeni, zwłaszcza u młodych studentek. Bardzo dobrze sprawdza się model, w którym mieszkanie dzielą osoby o podobnych zainteresowaniach i potrzebach – np studenci uczelni medycznej, studenci wymagających kierunków, młode osoby pracujące.

WYPOSAŻENIE POKOJU I MIESZKANIA
Obecnie oferowane na rynku wynajmu pokoje są w większości przypadków standardowo i bardzo podobnie wyposażone. Najemcy powinni zwrócić uwagę, aby w pokoju było łóżko lub tapczan czy wersalka, biurko z wygodnym krzesłem (to przecież przy biurku studenci będą potencjalnie spędzać kilka godzin dziennie) oraz szafa, która pomieści wszystkie rzeczy najemcy. Standardem jest też regał, na którym można trzymać książki i najpotrzebniejsze rzeczy. Warto zwrócić uwagę, czy w oknach są rolety lub zasłony, które pozwolą spokojnie się wyspać i odizolować od świata zewnętrznego. Pokój zamykany na osobny klucz to już standard na rynku wynajmu na pokoje. Dostępne na rynku mieszkania w większości przypadków są już wyposażone w niezbędne sprzęty AGD, takie jak lodówka, pralka, mikrofala, deska do pracowania czy żelazko, odkurzacz i wszelkiego rodzaju inne pomocne rzeczy. Na wyposażeniu są też talerze, sztućce, garnki, patelnie i wszystko niezbędne do mieszkania. Do obowiązków najemcy należy wyposażenie w bieżące środki czystości, papier toaletowy i oczywiście sprzątanie całości wynajmowanego lokalu.

ANTRESOLA
Kamienice cechują się w wielu przypadkach duża wysokością mieszkań. Umożliwia to świetne zagospodarowanie przestrzeni poprzez umieszczenie w pokoju antresoli. Można na niej umieścić materac organizując miejsce do spania, dzięki czemu zwiększa się powierzchnię samego pokoju. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne, a poprzez odpowiednią aranżację wnętrza  – estetyczne. Warunkiem stworzenia antresoli jest to, aby mieszkanie było odpowiednio wysokie, co praktycznie jest nieosiągalne w tradycyjnych blokach z cegły lub wielkiej płyty czy wieżowcach.

OKNA PCV
Wynajmując pokój najemy powinni zwrócić uwagę na to, czy okna w mieszkaniu są typu PCV. Ma to wpływ na temperaturę w pokoju. Stare okna drewniane potrafią być wypaczone i nie dość szczelne, aby zapewnić małą przenikalność cieplną i izolację akustyczną.  Trudniej je również utrzymać w czystości. 

OGRZEWANIE
W naszym klimacie to wciąż bardzo ważny element mieszkania, który w chłodne dni potrafi spędzić sen z powiek lokatorom. Więcej o ogrzewaniu piszemy w artykule: Ogrzewanie gazowe, miejskie i elektryczne – sprawdź, czym się dokładnie różnią.

INTERNET
Mówią, że bez Internetu, jak bez ręki. Choć coraz lepsza oferta Internetu w urządzeniach moblinych uniezależnia nas od Internetu stacjonarnego, mimo to warto go mieć w mieszkaniu. Czy wyobrażasz sobie życie bez Internetu? Pamiętaj o co zapytać właściciela!

W poprzednich artykułach wspominaliśmy o innych ważnych elementach dotyczących wyboru mieszkania.
Zapraszamy do lektury wcześniejszych opracowań:

 


No Comments

Comments are closed.