Kamienica, blok czy wieżowiec? Fakty i mity.

Gdzie szukać mieszkania? W kamienicy, bloku czy wieżowcu? Różnice i podobieństwa.

Kamienica, blok czy wieżowiec? Fakty i mity.

No Tags | Bez kategorii

Mieszkanie w bloku czy w kamienicy? Czy wieżowiec to dobre miejsce do zamieszkania? Nie ma na powyższe pytania jednoznacznej, dobrej odpowiedzi, zależy to od indywidualnych upodobań każdego człowieka. Można jedynie opisać główne różnice mieszkań w blokach, wieżowcach i kamienicach, a na ich podstawie każdy powinien podjąć swoją, własną decyzję o rodzaju budynku, w którym będzie chciał mieszkać, uczyć się, pracować, czy odpoczywać. Dla najemców to ważna decyzja wiążąca ich na czas trwania umowy najmu, dla właścicieli którzy chcą kupić mieszkanie na wynajem – jeszcze ważniejsza, wiążąca ich do czasu sprzedaży mieszkania.

Większość kamienic w Łodzi znajduje się głównie w centrum miasta oraz w dzielnicach przyległych.
Wynika to z uwarunkowań historycznych miasta. Faktem jest, że mieszkania w kamienicach charakteryzują się większą kubaturą, z reguły mają ok 3,5m a nawet do 4m wysokości. W pokojach często spotyka się antresole, które pomagają organizować przestrzeń i są dość praktycznym rozwiązaniem stosowanym przy aranżacji wnętrz. Większość kamienic ogrzewana jest za pomocą kotłów gazowych, które ogrzewają również wodę w kranach. Są to tzw kotły dwu-funkcyjne, ponieważ mają funkcję zarówno ogrzewania wody w kranie jak i wody płynącej w instalacji centralnego ogrzewania. O rodzajach ogrzewania pisaliśmy dokładniej w innym artykule. W takim przypadku najemca powinien zwrócić uwagę na to, czy rozliczenie gazu z wynajmującym będzie w ryczałcie, czy będzie on rozliczany ze wskazań liczników. Jeśli rozliczanie z wynajmującym odbywa się na zasadzie spisywania liczników i comiesięcznych rozliczeń może okazać się, że zimą rachunki za gaz wzrosną znacząco z uwagi na konieczność ogrzewania mieszkania i w związku z tym zwiększone zużycie gazu.
Zdarza się również, że mieszkania w kamieniach ogrzewane są za pomocą lokalnych kotłów ogrzewających całą kamienicę. W większości takich przypadków opłaty za ogrzewanie zawarte są w czynszu płaconym do wspólnoty mieszkaniowej. W sytuacji, kiedy najemca wynajmuje pokój w takim mieszkaniu, opłaty te z reguły pokrywane są przez właściciela mieszkania. Faktem jest, że Kamienice, z uwagi na swój wiek i historię zawsze są bardziej klimatyczne, niż bloki czy wieżowce, a mieszkania w nich mają swoją duszę. Często mają bardzo bogatą, ponad 100 letnią historię. W przypadku najmu mieszkań, również tych w starych kamieniach, potencjalne naprawy większych usterek pokrywać będzie właściciel mieszkania lub wspólnota mieszkaniowa. Mitem jest więc, patrząc od strony najemcy, że mieszkanie w kamienicy, jest droższe niż w nowocześniejszych blokach z wielkiej płyty lub cegły. Nie ma żadnych obaw przed wynajęciem pokoju w mieszkaniu w kamienicy, zwłaszcza, jeśli ogrzewanie wliczone jest w cenę pokoju.
Częstym pytaniem zadawanym przez najemców jest to, czy w kamienicach jest bezpiecznie. Oczywiście zależy to nie od faktu samego mieszkania w kamienicy lecz od sąsiadów i otoczenia. O tym, w jakich dzielnicach jest bezpiecznie zapraszamy do innego artykułu dotyczącego bezpieczeństwa w Łodzi.

Popularnie nazywane bloki (czy to z cegły czy z tzw. wielkiej płyty) oraz wieżowce są rzadziej spotykane w centrum Łodzi z uwagi na rodzaj zabudowy i zagęszczenie samych kamienic w Śródmieściu. Nie oznacza to, że nie jest możliwe znalezienie mieszkania w bloku w centrum Łodzi. W niektórych miejscach bloki wstawione są jako tzw. plomby pomiędzy kamienicami. Są one również zlokalizowane na placach wolnych od kamienic. Różnią się one od kamienic przede wszystkim wyglądem, często są to budynki o prostych, niewysublimowanych kształtach. Faktem jest, że mieszkania takie będą niższe, niż w tradycyjnych kamienicach, a ich wysokość z reguły nie przekracza 2,6 – 2,8 m. Nie ma tutaj więc mowy o żadnych antresolach. Z uwagi na fakt rozbudowywanej infrastruktury ciepłowniczej w większości przypadków, szczególnie poza ścisłym centrum miasta, bloki mają ogrzewanie miejskie, często połączone z ciepłą wodą. System ten jest całkowicie bezobsługowy jednak również całkowicie niezależny zarówno od najemców jaki i od właściciela mieszkania. Jeśli jednak na grzejnikach zamontowane są liczniki ciepła, tzw podzielniki – warto pamiętać o kilku wskazówkach, dotyczących ich użytkowania. Niewłaściwe użytkowanie (np. wietrzenie mieszkania przy rozrkęconym grzejniku) może spowodować znacznymi dopłatami do ogrzewania. Więcej piszemy o tym tutaj.

Komfort i jakość mieszkania w kamienicy lub bloku czy wieżowcu zależy przede wszystkim od stanu wykończenia mieszkania, a mniej od rodzaju budynku. Faktem są piękne panoramy miasta widoczne z wyższych pięter wieżowców.
Tak jak napisaliśmy wcześniej nie ma jednoznacznej odpowiedzi jakiego rodzaju budynek jest lepszy. Decyzja zakupu czy wynajmu mieszkania zależy tylko i wyłącznie od upodobań i potrzeb właściciela i najemcy.


No Comments

Comments are closed.