Czy wyobrażasz sobie życie bez Internetu? Pamiętaj o co zapytać właściciela!

Internet stanowi kluczową rolę w naszym życiu. Sprawdź o co zapytać właściciela mieszkania, aby spać spokojnie

Czy wyobrażasz sobie życie bez Internetu? Pamiętaj o co zapytać właściciela!

No Tags | Bez kategorii

Internet pełni teraz bardzo ważną, jak nie kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Czy ktoś wyobraża sobie życie bez dostępu do Internetu? Czy przypominasz sobie uczucia podczas ostatniej awarii sieci w Twoim domu?

Standardem podczas wynajmowania pokoju jest to, że Internet wliczony jest już w cenę najmu. W większości mieszkań jest to Internet bezprzewodowy, tzw. WiFi, co w zupełności wystarcza na potrzeby przeciętnego internauty, zarówno do ściągania poczty, przeglądania stron www, oglądania filmów na youtube, czy gier online.

Nie zaszkodzi upewnić się u właściciela, czy Internet jest na pewno wliczony w cenę najmu. Warto dopytać właściciela, czy jest to internet bez limitów ściągania danych. Oznacza to w praktyce, że jedynym ograniczeniem jest przepustowość, czyli prędkość z jaką możesz ściągać dane.

Należy pamiętać, że Internet jest usługą zewnętrzną świadczoną dla danego mieszkania poprzez firmy dostawcze, takie jak Toya, Multimedia, Orange, T-Mobile, czy inne. Oznacza to w praktyce, że właściciel nie ma praktycznie żadnego wpływu na jakość połączenia i co najwyżej może zgłosić potencjalne problemy do swojego dostawcy.

Ważnym parametrem na jaki warto zwrócić uwagę jest maksymalna prędkość Internetu. Prędkość ta wyrażana jest w jednostkach bit/s, co oznacza ilość informacji, która może zostać przesłana w jednostce czasu. W praktyce, dla 4-5 pokojowego mieszkania wystarczy już 50-70 Mbit/s. Dla mieszkania powyżej 7 pokojowego wymagającą prędkością jest ok 100 Mbit/s.

Pamiętajmy, że prędkość ta jest współdzielona z innymi użytkownikami sieci, co nie oznacza jednak, że wartość tą należy podzielić przez ilość mieszkańców. Sumarycznie prędkość nie może przekroczyć określonej wartości, np 100 Mbit/s. Tylko i wyłącznie w przypadku jednoczesnego korzystania kilku użytkowników w tym samym czasie, prędkość ta będzie współdzielona. Dla zobrazowania skrajnego przypadku można podać przykład 5 użytkowników oglądających jednocześnie filmy poprzez sieć, wtedy każdy z użytkowników powoduje w jednym i tym samym momencie przesyłanie danych a prędkość ich przesyłania sumuje się. Zakładając wysoką rozdzielczość HD każdego z oglądanych jednocześnie filmów, każdy z nich zajmuje średnio ok 8Mbit/s. Mnożąc tą wartość przez 5-ciu użytkowników będzie to zajętość sieci na poziomie zaledwie 40 Mbit/s.

Podsumowując, warto dopytać właściciela mieszkania:

  • czy Internet jest wliczony w cenę najmu?
  • czy jest on bezprzewodowy z nieograniczonym transferem danych?
  • czy jego prędkość dla 4-5 pokojowego mieszkania jest min w granicach 50-70 Mbit/s, a dla więcej niż 7 pokojowego ok 100 Mbit/s.

Jeśli powyższe warunki są spełnione łączność ze światem powinna być komfortowa i nieprzerwana. W sieci człowiek nie pozostaje anonimowy. Nie rób głupstw! To, że najemca korzysta z Internetu w wynajmowanym pokoju, to że współdzieli Internet z innymi lokatorami nie oznacza, że może robić w sieci, co tylko mu się podoba. Obecna technologia i zaawansowanie służb specjalnych zajmujących się cyber-bezpieczeństwem potrafi wskazać dokładną lokalizację komputera sprawcy naruszeń w sieci. Właściciel mieszkania ma zaś obowiązek, na żądanie odpowiednich instytucji, wskazać wszystkich swoich najemców. Ślad w komputerze najemcy będzie jak odcisk palca znaleziony na narzędziu zbrodni.


No Comments

Comments are closed.