Czy wiesz od kogo wynajmujesz mieszkanie? Dowiedz się, jak zweryfikować wiarygodność wynajmującego.

Czy najemca powinien zwracać uwagę od kogo wynajmuje mieszkanie? Czy wiarygodność wynajmującego jest ważna?

Czy wiesz od kogo wynajmujesz mieszkanie? Dowiedz się, jak zweryfikować wiarygodność wynajmującego.

No Tags | Bez kategorii

Ładnych, eleganckich, nowocześnie wykończonych i umeblowanych mieszkań wynajmowanych na pokoje dla studentów lub młodych osób pracujących jest już na rynku dość dużo. Najemcy mają więc z czego wybierać. Przestały już królować babcine mieszkania z boazerią na ścianach i rozpadającymi się meblościankami wyjęte niczym z poprzedniej epoki. Aktualne są meble IKEA i inne, które estetycznie i harmonijnie wypełniają wnętrza mieszkań.

Oprócz standardu wynajmowanego pokoju, lokalizacji czy ilości lokatorów ważnym elementem przy wyborze mieszkania jest wynajmujący. To właśnie z nim najemca będzie wiązał się umową na najbliższy czas, to od niego będzie zależał również spokój najemcy i fakt bezproblemowego załatwiania potencjalnych problemów z mieszkaniem czy pomocy w przypadku konfliktów z innymi lokatorami. Dlatego najemcy już na etapie wyboru mieszkania powinni zwracać również uwagę na wiarygodność wynajmującego.

Wynajmujących mieszkania można podzielić na kilka rodzajów. My wyszczególnimy z nich dwie grupy:
– osoby prywatne posiadające własne mieszkanie, które zostało przygotowane pod wynajem
– firmy posiadające w swoim portfolio wiele mieszkań i specjalizujące się w ich wynajmie i kompleksowej opiece

Osoby prywatne często posiadają mieszkanie, które zostało odziedziczone jako spadek po rodzinie lub podarowane. Zostało ono odnowione, przystosowane do wynajmu i wypuszczone na rynek. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko właściciel rozumie potrzeby najemców i odpowiednio reaguje na problemy i inne zdarzenia w mieszkaniu. Firmy posiadające większe portfolio całych mieszkań jak i pokoi na wynajem zajmują się tym po prostu zawodowo, z reguły przestrzegając ustalonych przez siebie zasad funkcjonowania i standardów jakości wynajmu. Firmy takie mogą posiadać własne zasoby mieszkaniowe lub reprezentują właściciela we wszystkich sprawach związanych z wynajmem. Najemcy będą więc wszystkie tematy związane z umową i użytkowaniem lokalu załatwiać z przedstawicielami tej firmy. Zarówno w interesie prywatnego właściciela mieszkania jak i w interesie specjalistycznej firmy powinna być dobra obsługa najemcy tak, aby ten, zadowolony z jakości usług z chęcią przedłużył umowę na kolejny okres lub polecił usługi znajomym i wystawił pozytywną opinię.

Weryfikacja wynajmującego przeprowadzana przez najemcę może następować na kilku płaszczyznach.

Pierwszy kontakt telefoniczny już powoduje pewne przemyślenia na temat osoby po drugiej stronie. Po prostu może nam się miło rozmawiać lub nie. Jednak w większości przypadków po jednej rozmowie telefonicznej człowiek nie jest w stanie w 100% odpowiedzieć sobie na pytanie, czy z osobą po drugiej stronie słuchawki chciałby współpracować, czy też nie. Prawdopodobnie najemca nie będzie w stanie poprawnie ocenić potencjalnego wynajmującego, jednak jakieś odczucia pozostaną, pozytywne, negatywne, lub neutralne. Warto je zapamiętać.

Drugim etapem weryfikacji może być umówienie spotkania i obejrzenie mieszkania lub pokoju, którym jest potencjalnie zainteresowany. Pozostaje obserwować swoje drugie wrażenie o wynajmującym. W rozmowie twarzą w twarz oraz po obejrzeniu samego mieszkania można już mieć więcej przemyśleń i spostrzeżeń na temat wynajmującego. I tutaj znów pozostają odczucia, pozytywne, negatywne lub neutralne. Warto porównać je z poprzednimi i wyciągnąć wniosek, czy chciałoby się z taką osobą lub firmą współpracować, czy też nie.

Dodatkową możliwością weryfikacji wynajmującego, którym może być firma lub osoba prywatna jest próba znalezienia jakichkolwiek informacji w Internecie. Jeśli wynajmującym jest firma, prawdopodobnie przyjdzie to najemcy z łatwością, albowiem z reguły firmy posiadają swoje strony internetowe, istnieją w mediach społecznościowych, być może znajdą się też opinie od poprzednich najemców. Podobny scenariusz można zastosować dla osób prywatnych wynajmujących swoje mieszkania.

Podsumowując, najemca powinien, dla własnego interesu zwracać uwagę nie tylko na położenie mieszkania, jego wygląd czy wyposażenie, lecz również sprawdzić wiarygodność wynajmującego. W obecnych czasach może to uczynić zarówno poprzez rozmowę telefoniczną i osobistą jak i sprawdzenie firmy lub właściciela w sieci Internet. W końcu wynajmując lokal będzie się wiązał umową czasową z wynajmującym, z którym potencjalnie będzie kontaktował się i rozwiązywał różnego rodzaju trudności.


No Comments

Comments are closed.