Chcesz zamieszkać w Łodzi? Dowiedz się, czy jest to bezpieczne miasto!

Czy w Łodzi jest bezpiecznie? Jak wyglądają statystyki na tle innych miast?

Chcesz zamieszkać w Łodzi? Dowiedz się, czy jest to bezpieczne miasto!

No Tags | Bez kategorii

Jeśli człowiek jest już w danym mieście od jakiegoś czasu to z pewnością orientuje się gdzie najlepiej wynająć mieszkanie. Wiadomo wtedy już, które dzielnice, czy wręcz ulice są bardziej bezpieczne, które mniej, a przynajmniej jakie mają opinie, często wynikające z ich historii.

Co innego, jeżeli człowiek przyjeżdża do miasta i go nie zna. Musi gdzieś zamieszkać i często zdarza się, że ma problem z wyborem lokalizacji. Statystyki, do których dotarliśmy mówią, że dziś jest dużo bezpieczniej niż jeszcze 10 czy 20 lat temu.

Jeśli ktoś szuka przysłowiowego guza to znajdzie go wszędzie, nawet w biały dzień czy pod przysłowiową jasną latarnią. Pamiętajmy, że przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa zmniejszamy ryzyko sprowadzenia na siebie nieszczęścia.

Czy Śródmieście Łodzi jest bezpieczne? Prawdopodobnie tak samo bezpieczne, jak każde inne śródmieście, każdego innego, kilkuset tysięcznego miasta. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tak lub nie. Jeśli szukasz guza – to go znajdziesz. Jeśli jesteś osobą myślącą i przewidującą, oszczędzisz sobie wiele stresu i unikniesz niebezpieczeństwa. Do sportów ekstremalnych będzie zaliczać się spacer ulicą Limanowskiego w koszulce klubu sportowego „Widzew”. Czy też odwrotnie – hasła typu „ŁKS król” na jednym z widzewskich osiedli moga nas kosztować parę szwów na twarzy. 
Ale poza tym, przy odrobinie rozsądku Łódź jest bardzo przyjaznym, spokojnym miejscem do życia. Nie odbiegającym w tej kwestii od innych wielkich miast.

Dane statystyczne mówią, że w Łodzi z roku na rok jest coraz bezpieczniej. Takie dane przedstawia zarówno Policja jak i Straż Miejska. Być może jest to wynik monitoringu miejskiego, być może zmian społecznych zachodzących na przestrzeni czasu. Z pewnością przyczynił się do tego  monitoring miejski, który obejmuje dużą część centralnych dzielnic miasta. W samym Śródmieściu jest aż 450 kamer. Do końca roku ma być ich w całym mieście aż 600.
Zainteresowanych szczegółami miejskiego monitoringu odsyłamy do publikacji Straży Miejskiej w Łodzi. 

Wiele posesji posiada również własny monitoring, zarządzany przez wspólnoty. Warto o to dopytać, wynajmując mieszkanie, jeśli kwestie bezpieczeństwa są dla najemcy ważne.

Wg. statystyk obliczonych przez HomeBroker na podstawie danych Policji wynika, że Łódź w liczbie przestępstw na ilość mieszkańców plasuje się na 7-tym miejscu, przed takimi większymi miastami jak Katowice, Kraków, Poznań, Opole, Warszawa czy Szczecin. Wg. tych danych najbardziej bezpiecznym miastem jest Rzeszów a listę zamyka z niechlubnym ostatnim miejscem Wrocław.

Z danych statycznych przedstawianych przez Policję wynika, że z roku na rok bezpieczeństwo większych miastach Polski poprawia się. Od 2013 roku przestępczość w Polsce w większych miastach spadła prawie o 30%. Chodzi to zarówno o poważne przestępstwa kryminalne, takie jak zabójstwa, rozboje z bronią lub niebezpiecznym narzędziem, jak również mniej groźnych w skutkach, lecz uciążliwych dla społeczeństwa, takich jak drobne kradzieże czy uszkodzenia mienia. Spada ilość przestępstw przy jednoczesnym wzroście ilości wykrywanych sprawców. Słowem, z roku na rok powinniśmy czuć się bezpieczniej, zarówno w Łodzi jak i w całej Polsce.

Wybierając miejsce do mieszkania należy kierować się dostępem do uczelni lub pracy i wybierać ładniej wyglądające kamienice, przynajmniej w tym względzie będziecie mieli poczucie bezpieczeństwa. Zawsze można przejść się wieczorem po zmroku i sprawdzić jak widne są okolice interesującej nas kamienicy lub bloku.  Czy w pobliżu po zmroku jest jasno, czy latarnie dość oświetlają teren, czy też jest mrocznie i nieprzyjemnie. Zainstalowany monitoring w bramie i na podwórkach również może odstraszać potencjalnych intruzów. Zawsze bezpieczeństwu pomoże bliskość komendy Policji lub Straży Miejskiej – tam zawsze jest więcej funkcjonariuszy, których w razie potrzeby można poprosić o pomoc. Plusem będzie zamykana brama, choć pamiętajmy, że to tylko złudzenie bezpieczeństwa. Sprawna osoba bez problemu potrafi w ciągu kilku sekund wtargnąć na zamykane podwórko.

Reasumując, nie ma dzielnic w 100% bezpiecznych. Jasną sprawą jest, że w centrum miasta potencjalnie może być bardziej niebezpiecznie niż na willowych dzielnicach na obrzeżach miast. Wynika to z potencjalnie większej liczby osób przypadkowych przebywających w śródmieściach miast. Puby, restauracje, życie po zmroku z reguły kwitnie właśnie w centrum miasta a nie na jego obrzeżach. Tak czy tak, pewne jest to, że jeżeli człowiek postępuje i porusza się bezpiecznie, racjonalnie omijając szerokim łukiem potencjalne punkty zagrożenia, nic złego nie powinno mu się przytrafić.

Włącz swoje myślenie!


No Comments

Comments are closed.