Umowa Najmu, Regulamin i Protokół Zdawczo-Odbiorczy. Czy są one bezpieczne?

Sprawdź, jakie dokumenty powinieneś podpisać wynajmując mieszkanie.

Umowa Najmu, Regulamin i Protokół Zdawczo-Odbiorczy. Czy są one bezpieczne?

No Tags | Bez kategorii

Normą na rynku wynajmu nieruchomości jest podpisywanie umów między wynajmującym (właścicielem mieszkania lub specjalistyczną firmą zarządzającą mieszkaniami) a najemcą (osobą, która bierze w najem mieszkanie właściciela). Przy wynajmowaniu mieszkań i pokoi, praktycznie standardem na rynku stały się już Umowy Najmu wraz z Regulaminem oraz Protokołem Zdawczo – Odbiorczym.

Umowa Najmu powinna regulować najważniejsze elementy współpracy między osobą wynajmującą a najemcą. Powinna być w niej zawarte informacje o tym, co dokładnie wynajmujemy, w jakiej cenie (jaki jest czynsz najmu), czy są dodatkowe opłaty (np. media, ubezpieczenie OC lub inne) oraz sposób przejęcia i oddania mieszkania. Umowa ma określoną konstrukcję i zawiera szereg zapisów prawnych, które powinny się w takim dokumencie znaleźć, takich jak na przykład adresy korespondencyjne obu stron, informacje o możliwych zmianach i uzupełnieniach, czy chociażby fakt, że została sporządzona w określonej ilości egzemplarzy, a ostatnio również wymagane zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z rozporządzeniami RODO. Często w Umowie Najmu spotyka się konieczność jej poręczenia przez inną osobę. Poręczenie oznacza nic innego, jak podpis pod umową osoby trzeciej ze strony najemcy. W większości przypadków dla studentów jest to jeden z rodziców. Wynajmujący w ten sposób zabezpiecza płatności czynszu najmu i ma większą gwarancję, że czynsz będzie płacony regularnie. Jeśli najemca nie ma złych intencji w stosunku do wynajmującego, dokument poręczenia przez inną osobę nie będzie dla niego stanowił żadnego problemu. Z założenia najemca chce mieszkać i płacić czynsz w terminie. Można znaleźć tutaj analogię do kredytu. Jeśli osoba nie pracuje i nie ma zdolności kredytowej to żaden bank nie udzieli jej kredytu, ale jeśli poręczy go inna osoba pracująca, wtedy starający się o kredyt bez problemu go otrzyma. W przypadku, kiedy najemca jest osobą pracującą, wynajmujący wymaga również zaświadczenia o zarobkach.
Poręczanie umów i konieczność przedstawienia wynajmującemu zaświadczenia o pracy są już od dawna standardem obowiązującym w zachodniej Europie.

Regulamin jest dokumentem opcjonalnym, jednak w ostatnich latach wielu wynajmujących zaczęło go regularnie stosować. Są w nim zawarte szczegółowe informacje dotyczące zasad użytkowania mieszkania, takich jak na przykład utrzymanie porządku, zakresy odpowiedzialności wynajmującego i najemcy, zasady zachowania się oraz sposób jego użytkowania sprzętów czy szczegółowe informacje dotyczące możliwości rozwiązania umowy przez obie strony.
W większości wynajmujący mieszkanie nie zgadzają się na palenie żadnych używek w mieszkaniu i jest to jak najbardziej zasadne. Dym papierosowy wsiąka we wszystko, nie tylko w miękkie tapicerki tapczanów czy foteli, ale również w drewniane meble, podłogę czy nawet ściany. Wybawienie przykrego zapachu papierosów wiąże się praktycznie z odmalowaniem całego mieszkania, praniem wszystkich tapicerek oraz gruntownym sprzątaniem.
Wynajmujący często zwracają również uwagę na to, aby w mieszkaniu nie przebywały żadne zwierzęta. Nie jest to spowodowane faktem braku ich tolerancji do zwierząt lecz tym, że alergeny zwierzaków często zostają w mieszkaniu na długi czas. Kolejni wynajmujący mogą mieć alergię na zwierzęta i nie będą zainteresowani wynajęciem pokoju czy mieszkania. Drugim aspektem ważnym dla właścicieli mieszkań są potencjalne zniszczenia spowodowane zwierzętami. Dlatego zdarza się, że w umowie czy regulaminie można spotkać zapisy zabraniające przebywania zwierząt w mieszkaniu.

Protokół Zdawczo-Odbiorczy jest bardzo ważnym dokumentem mówiącym o tym, jakie rzeczy znajdują się w mieszkaniu, jak wyposażony jest najmowany pokój i części wspólne czyli kuchnia czy łazienka. Jeśli wynajmujący nie posiada takiego dokumentu warto, aby obie strony sporządziły go wspólnie i podpisały przy przekazaniu kluczy. Żadna ze stron, w momencie oddawania mieszkania i pokoju, nie będzie miała wątpliwości jak były one wyposażone. Na temat protokołu zdawczo-odbiorczego poświęciliśmy osobny artykuł.

Podsumowując, przy wynajmowaniu mieszkania Umowę Najmu zawsze powinna być podpisana przez obie strony. Najemca powinien zadbać również o to, aby przy przekazaniu kluczy wynajmujący sporządził Protokół Zdawczo-Odbiorczy, w którym będzie spisany cały stan inwentarza mieszkania. Cała umowa jak i ew. regulamin powinny być tak skonstruowane, aby zabezpieczały interesy zarówno wynajmującego jak i najemców. W szczególności również w sytuacji, gdyby trafił się „trudny” współlokator. Trzeba pamiętać, że dobra i szczegółowa umowa najmu, oczywiście zabezpiecza właściciela mieszkania, ale jednocześnie również i najemcę, paradoksalnie przed innymi najemcami, dla których dobre zachowanie, imprezy czy porządek, mają nieco inne znaczenie od ogólnie przyjętych norm społecznych. Jeśli najemca nie ma złych intencji, a mieszkanie będzie miało mu służyć do nauki, pracy czy wypoczynku, nie ma on żadnych podstaw, aby obawiać się długich i pozornie skomplikowanych umów najmu. Właściciel powierza obcej osobie mieszkanie warte nawet kilkaset tysięcy złotych, a pobiera w depozyt jedynie kaucję w niewymiernie niższej kwocie. Umowa i regulamin są praktycznie jedynym jego zabezpieczeniem.


No Comments

Comments are closed.