Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu pokoju lub całego mieszkania ?

Związanie się umową z wynajmującym to zobowiązanie na jakiś czas. Zobacz, co jeszcze może być dla Ciebie ważne przy wyborze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu pokoju lub całego mieszkania ?

No Tags | Bez kategorii

Najemca decydując się na podpisanie umowy najmu pokoju zobowiązuje się do opłacania czynszu właścicielowi przez określony czas. Jednocześnie mieszkanie, które wybiera jest jego schronieniem i domem przez czas obowiązywania umowy. Dlatego decyzja ta powinna być przemyślana, aby nie było sytuacji konfliktowych związanych z próbą jej wcześniejszego rozwiązania.

Nie ma jednoznacznej, dobrej podpowiedzi na co powinno się zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie, czego powinno się wystrzegać a co będzie dla najemców dobre. Zależy to indywidualnych wymagań, jak również od samych okoliczności wynajmu oraz w pewnym stopniu również od osoby wynajmującego. Nawet najlepsze mieszkanie może stać się koszmarem w przypadku trafienia na nieprzyjaznego właściciela i w drugą stronę, potencjalnie gorsze z wyglądu lokum może być wspaniałym miejscem do odpoczynku, pracy i nauki, a współpraca w jego właścicielem może być na bardzo wysokim poziomie. Wszystko zależy od ludzi. Pamiętajmy, że wypuszczone w świat dobro zawsze powraca. W myśl tej filozofii wszyscy powinniśmy starać się być zawsze miłą, kulturalną, sympatyczną i wyrozumiałą osobą a jest duża szansa, że w takim przypadku otrzymamy to samo od drugiej strony. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o relacje między najemcą i właścicielem, lecz o relacje również w życiu codziennym ze wszystkimi otaczającymi nas ludźmi.

W poprzednich artykułach wspominaliśmy o ważnych elementach dotyczących wyboru mieszkania.
Zapraszamy do lektury wcześniejszych opracowań:

Poniżej przedstawiamy kilka kolejnych elementów, na które warto zwrócić uwagę.

WYNAJMUJĄCY
Od początku dobry kontakt z wynajmującym jest bardzo wskazany. Warto, aby była to sprawdzona i pewna osoba lub firma wynajmująca mieszkania. To w końcu z nią będziemy się kontaktować w przypadku jakichkolwiek większych problemów z mieszkaniem. Pamiętajmy, że to stronie wynajmującego są większe naprawy i usunięcie usterek w mieszkaniu.

WYGLĄD BUDYNKU I KLATKI SCHODOWEJ
Wydawałoby się, że wygląd kamienicy i klatki schodowej powinien mieć znaczenie przy wyborze przez najemcę mieszkania. Jednak to nie fakt odświeżenia elewacji budynku, czy pomalowania klatki schodowej się liczy lecz atmosfera w samym mieszkaniu i dobry kontakt z jego właścicielem. Odnowienie elewacji budynku jest bardzo kosztowną inwestycją wszystkich jego mieszkańców. Często zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa przez lata świadomie nie podejmuje decyzji o malowaniu elewacji z uwagi na konieczność innych, pilniejszych prac w budynku, takich jak naprawa lub wymiana dachu, czy instalacji wewnątrz budynkowych. To samo dotyczy odmalowania klatki schodowej. Często mieszkańcy całej kamienicy decydują w pierwszej kolejności o wymianie instalacji na klatce schodowej wraz np. z wymianą lamp oświetleniowych na energooszczędne lub typu LED, aby zaoszczędzić na wspólnych opłatach do elektrowni. Malowanie klatki schodowej powinno być ostatnim etapem odnawiania i restaurowania całej kamienicy.

WSPÓŁLOKATORZY
W przypadku wynajmu pokoju w mieszkaniu wielopokojowym wpływ na wybór współlokatorów jest praktycznie niewielki. To właściciel mieszkania podpisuje umowy z lokatorami. Z pewnością wybierający pokój w mieszkaniu powinien zapytać właściciela kto jeszcze mieszka lub będzie zajmował pozostałe pokoje. W przypadku studentów zawsze warto upewnić się u właściciela mieszkania, że współlokatorami będą również młode osoby studiujące lub pracujące. Wtedy najemcy nie powinni obawiać się żadnych problemów. Z naszego długoletniego już doświadczenia wynika, że gorzej dogadują się osoby, których różnica wieku wskazuje na różnicę pokoleń.

WYPOSAŻENIE POKOJU I MIESZKANIA
Obecnie oferowane na rynku wynajmu pokoje są w większości przypadków standardowo i bardzo podobnie wyposażone. Należy zwrócić uwagę, aby w pokoju było łóżko lub tapczan czy wersalka, biurko z wygodnym krzesłem (to przecież przy biurku studenci będą potencjalnie spędzać kilka godzin dziennie) oraz szafa, która pomieści wszystkie rzeczy najemcy. Standardem jest też regał, na którym można trzymać książki i najpotrzebniejsze rzeczy. Warto zwrócić uwagę, czy w oknach są rolety lub zasłony, które pozwolą spokojnie się wyspać i odizolować od świata zewnętrznego. Często zdarza się, że na wyposażeniu pokoju znajduje się też komoda – zawsze jest to dodatkowe miejsce na przechowywanie swoich rzeczy. Pokój zamykany na osobny klucz to już standard na rynku wynajmu na pokoje. Dostępne na rynku mieszkania w większości przypadków są już wyposażone w niezbędne sprzęty AGD, takie jak lodówka, pralka, mikrofala, deska do pracowania czy żelazko, odkurzacz i wszelkiego rodzaju inne pomocne rzeczy. Na wyposażeniu są też talerze, sztućce, garnki, patelnie i wszystko niezbędne do mieszkania. Do obowiązków najemcy należy wyposażenie w bieżące środki czystości, papier toaletowy i oczywiście sprzątanie całości wynajmowanego lokalu.

USYTUOWANIE I WYPOSAŻENIE KUCHNI
Ostatnio pojawia się dużo mieszkań z aneksem kuchennym dostępnym dla wszystkich lokatorów. Często wynika to z faktu, że kiedyś, przed przystosowaniem mieszkania do wynajmowania na pokoje był to jeden duży salon połączony z kuchnią. Po wydzieleniu pokoi kuchnia pozostała na swoim miejscu, czyli w obecnym przedpokoju. Nie ma w tym nic złego, ważne, aby funkcjonalność kuchni była zachowana. W końcu to w pokoju, a nie w kuchni najemcy spędzają większość czasu w mieszkaniu. Na wyposażeniu kuchni musi znaleźć się elektryczna płyta grzewcza lub kuchenka gazowa, mikrofala oraz komplet naczyń, garnków, sztućców i inne akcesoria niezbędne do przygotowania sobie posiłku. W pełni wyposażona kuchnia jest podstawą wyboru mieszkania, dzięki temu nie musimy przywozić swoich garnków, patelni czy talerzy.
 
ANTRESOLA
Kamienice cechują się w wielu przypadkach duża wysokością mieszkań. Umożliwia to świetne zagospodarowanie przestrzeni poprzez umieszczenie w pokoju antresoli. Można na niej umieścić materac organizując miejsce do spania, dzięki czemu zwiększa się powierzchnię samego pokoju. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne, a poprzez odpowiednią aranżację wnętrza estetyczne i po prostu ładne. Warunkiem stworzenia antresoli jest to, aby mieszkanie było odpowiednio wysokie, co praktycznie jest nieosiągalne w tradycyjnych blokach z cegły lub wielkiej płyty czy wieżowcach.

OKNA PCV
Wynajmując pokój warto zwrócić uwagę na to, czy okna w mieszkaniu są PCV. Ma to wpływ na temperaturę w pokoju. Stare okna drewniane potrafią być wypaczone i nie dość szczelne, aby zapewnić małą przenikalność cieplną.


No Comments

Comments are closed.